216A-12FSA
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
216A-12FSA
DigiKey Part Number
4827-216A-12FSATR-ND - Tape & Reel (TR)
4827-216A-12FSACT-ND - Cut Tape (CT)
4827-216A-12FSADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
216A-12FSA
Description
M12 TWO PIECE INSERT, A-CODE, 12
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Insert, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
216A-12FSA Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Board Guide, Insert Only, Protective Cap, Requires Shell
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
30V
Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C