A-TB350-TF04 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R25,69000
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Unit Price: R7,14812
Datasheet
Image for A-TB350-TF04 is not available
A-TB350-TF04
DigiKey Part Number
A-TB350-TF04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-TF04
Description
TERM BLK 4P TOP ENTRY 3.5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB350-TF04 Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
4
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Vertical with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Chromate
Current
10 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
125 V