A-BL254-DG-Z24MR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Unit Price: R16,02462
Image for A-BL254-DG-Z24MR1 is not available
A-BL254-DG-Z24MR1
DigiKey Part Number
123-A-BL254-DG-Z24MR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-DG-Z24MR1
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
A-BL254-DG-Z24MR1 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC/DC
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)