HPS3000-9
DigiKey Part Number
454-1275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPS3000-9
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Part Status
Active
Features
Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.90" L x 4.20" W x 1.57" H (327.7mm x 106.7mm x 39.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
62 A