DA-SOIC8-P127
DigiKey Part Number
4695-DA-SOIC8-P127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA-SOIC8-P127
Description
SOIC8 TO DIP ADAPTER - P1.27
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP SOIC 8 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Package Accepted
SOIC
Manufacturer
Artekit Labs
Number of Positions
8
Packaging
Bulk
Pitch
0.050" (1.27mm)
Part Status
Active
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
SMD to DIP
Size / Dimension
0.898" L x 0.500" W (22.80mm x 12.70mm)