LT1761ES5-1.2#TRPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT1761ES5-1.2#TRPBF |
Description | IC REG LIN 1.2V 100MA TSOT-23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT1761ES5-1.2#TRPBF Models |
Category | Current - Output |
Mfr | PSRR 65dB (120Hz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
Voltage - Input (Max) 20V | Supplier Device Package TSOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA |