LT1587CM-3.3#TRPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT1587CM-3.3#TRPBF |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 3A DDPAK-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DDPAK-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT1587CM-3.3#TRPBF Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A |
Mfr | Current - Output |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Configuration | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Number of Regulators 1 | Supplier Device Package DDPAK-3 |
Voltage - Input (Max) 7V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V |