LT1587CM-3.3#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1587CM-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1587CM-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DDPAK-3
EDA/CAD Models
LT1587CM-3.3#PBF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 3A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Configuration
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Input (Max)
7V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V