ADP1720ARMZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1720ARMZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1720ARMZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP1720ARMZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1720ARMZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8-MSOP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
ADP1720ARMZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.115 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
28V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V