ADP162AUJZ-2.8-R7
DigiKey Part Number
ADP162AUJZ-2.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP162AUJZ-2.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP162AUJZ-2.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP162AUJZ-2.8-R7
Description
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP162AUJZ-2.8-R7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V