ADP122AUJZ-2.7-R7
DigiKey Part Number
ADP122AUJZ-2.7-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP122AUJZ-2.7-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP122AUJZ-2.7-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP122AUJZ-2.7-R7
Description
IC REG LIN 2.7V 300MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP122AUJZ-2.7-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
105 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
240 µA
Digi-Reel®
PSRR
60dB (10kHz ~ 100kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA