MAX4200EUK+T
DigiKey Part Number
MAX4200EUK+TR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX4200EUK+CT-ND - Cut Tape (CT)
MAX4200EUK+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX4200EUK+T
Description
IC BUFFER 1 CIRCUIT SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer Amplifier 1 Circuit SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX4200EUK+T Models
Category
Current - Supply
2.2mA
Mfr
Current - Output / Channel
90 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Min)
8 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
11 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
4200V/µs
Package / Case
SC-74A, SOT-753
-3db Bandwidth
660 MHz
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Input Bias
800 nA
Base Product Number
Voltage - Input Offset
1 mV