LMR-600-75
DigiKey Part Number
1946-LMR-600-75-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-600-75
Description
STANDARD CABLE, BLK PE JKT FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable Enter Number of Feet in Order Quantity 75 Ohms
Category
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Conductor Material
Aluminum, Copper Coated
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Part Status
Active
Dielectric Diameter
0.455" (11.56mm)
Cable Type
Coaxial
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Conductor Strand
Solid
VoP, Velocity of Propagation
87.0
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Jacket (Insulation) Diameter
0.590" (14.99mm)
Spool Size
500.0' (152.4m)
Shield Type
Braid
Base Product Number
Impedance
75 Ohms