95278-102-46LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-95278-102-46LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 95278-102-46LF |
Description | CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 46 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 95278-102-46LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.315" (8.00mm) |
Series | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Packaging Bag | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 3A per Contact |