10018783-11101TLF
DigiKey Part Number
609-1992-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10018783-11101TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10018783-11101TLF Models
Category
Features
Board Lock, Locking Ramp
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder, Staggered
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions/Bay/Row
11; 21
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
64
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch
0.039" (1.00mm)