17EHD015PAM232 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 806
Unit Price: R35,67000
Datasheet
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
17EHD015PAM232
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
17EHD015PAM232
DigiKey Part Number
17EHD015PAM232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD015PAM232
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15P VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
17EHD015PAM232 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
125V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C