AEV150-MAN
DigiKey Part Number
2040-AEV150-MAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEV150-MAN
Description
AEV150 SERIES 150A DC CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 150 A 12 ~ 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
900VDC - Max
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Stud, Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
6 VDC
Coil Voltage
12 ~ 24VDC
Operate Time
25 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Release Time
12 ms
Contact Rating (Current)
150 A