ACS72981KLRATR-150B5
DigiKey Part Number
620-ACS72981KLRATR-150B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS72981KLRATR-150B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS72981KLRATR-150B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981KLRATR-150B5
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 150A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 7-PowerSMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS72981KLRATR-150B5 Models
Category
Frequency
DC ~ 250kHz
Mfr
Linearity
±0.8%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
1.8µs
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Package / Case
7-PowerSMD Module
Supplier Device Package
7-PSOF
Sensitivity
13.33mV/A