ACS70331EESATR-2P5U3
DigiKey Part Number
620-1890-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1890-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1890-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS70331EESATR-2P5U3
Description
CURRENT SENSOR GMR 2.5A 12-QFN
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 2.5A 1 Channel GMR Unidirectional 12-PowerWFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS70331EESATR-2P5U3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.2%
Mfr
Accuracy
±2%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 4.5V
Current - Supply (Max)
6mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Package / Case
12-PowerWFQFN
Supplier Device Package
12-QFN (3x3)
Sensitivity
800mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 1MHz