C1E-40.000-8-1550-X1-R
DigiKey Part Number
3997-C1E-40.000-8-1550-X1-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C1E-40.000-8-1550-X1-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C1E-40.000-8-1550-X1-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1E-40.000-8-1550-X1-R
Description
UWB CRYSTAL, 2016, 40.0000MHZ, 8
Detailed Description
40 MHz ±15ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
C1E-40.000-8-1550-X1-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)