C1E-16.000-12-20100-A-X1-R
DigiKey Part Number
3997-C1E-16.000-12-20100-A-X1-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C1E-16.000-12-20100-A-X1-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C1E-16.000-12-20100-A-X1-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1E-16.000-12-20100-A-X1-R
Description
CRYSTAL, 2016, 16.000MHZ, 12PF,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 12pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1E-16.000-12-20100-A-X1-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
12pF