AM30CW-2405SLPZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5245-AM30CW-2405SLPZ-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AM30CW-2405SLPZ |
Description | 9 36VDC 5VDC 6A 30W |
Manufacturer Standard Lead Time | 0 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 30 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Adjustable Output, Remote On/Off |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 88% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 6A | Standard Number 62368-1 |