AM1DM-0303SH60EZ
DigiKey Part Number
2721-AM1DM-0303SH60EZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM1DM-0303SH60EZ
Description
DC/DC Converter 3.3V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
75%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Input (Max)
3.6V
Approval Agency
cURus, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
303mA