M2-A1-67-R-SMT-4.10-KM-T/R
DigiKey Part Number
2057-M2-A1-67-R-SMT-4.10-KM-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-M2-A1-67-R-SMT-4.10-KM-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
2057-M2-A1-67-R-SMT-4.10-KM-T/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M2-A1-67-R-SMT-4.10-KM-T/R
Description
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
67 Position Female Connector M.2 (NGFF) Mini Card Gold 0.020" (0.50mm) Black
Category
Features
Board Guide, Keyed
Manufacturer
Adam Tech
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
M.2 (NGFF) Mini Card
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
67
Color
Black
Card Thickness
0.031" (0.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch
0.020" (0.50mm)