LHB-10-SB1
DigiKey Part Number
2057-LHB-10-SB1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHB-10-SB1
Description
CONN HEADER R/A 10POS 3.96MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.156" (3.96mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.445" (11.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Voltage Rating
250VAC