LHB-10-SA2
DigiKey Part Number
2057-LHB-10-SA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHB-10-SA2
Description
CONN HEADER VERT 10POS 3.96MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.156" (3.96mm)
Category
Contact Length - Mating
0.413" (10.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.689" (17.50mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC