DB25-ST-1-BL-JS
DigiKey Part Number
2057-DB25-ST-1-BL-JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-ST-1-BL-JS
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB25-ST-1-BL-JS Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Voltage Rating
250VAC
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C