DB25-SR-SL
DigiKey Part Number
2057-DB25-SR-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SR-SL
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS CRIMP
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C