2RS2R-12-G
2RS2R-12-G
2RS2R-12-G
DigiKey Part Number
2057-2RS2R-12-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RS2R-12-G
Description
RECEPTACLE STRIP 12P 2.0MM PITCH
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
Insulation Height
0.191" (4.85mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250VAC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)