15SH-A-04-TS-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-15SH-A-04-TS-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-15SH-A-04-TS-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
2057-15SH-A-04-TS-SMT-T/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-A-04-TS-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD 4POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 4 position 0.059" (1.50mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
0.7A