ASMPM-0806-3R3M-T
DigiKey Part Number
ASMPM-0806-3R3M-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMPM-0806-3R3M-T
Description
FIXED IND 3.3UH 1.4A 225 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Multilayer Inductor 1.4 A 225mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
ASMPM-0806-3R3M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
225mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)