AISC-1008HQ-R10J-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AISC-1008HQ-R10J-T |
Description | FIXED IND 100NH 1A 160 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 160mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AISC-1008HQ-R10J-T Models |
Category | DC Resistance (DCR) 160mOhm Max |
Mfr | Q @ Freq 62 @ 350MHz |
Series | Frequency - Self Resonant 820MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 50 MHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 1008 (2520 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 1008 (2520 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm) |