AFBC-SH0603P-080T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Unit Price: R0,26000
Datasheet
New at DigiKey
8.5 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 8A 4mOhm
AFBC-SH0603P-080T
DigiKey Part Number
535-AFBC-SH0603P-080TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AFBC-SH0603P-080TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AFBC-SH0603P-080TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFBC-SH0603P-080T
Description
FERRITE BEAD 8.5 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
8A
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
4mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
8.5 Ohms @ 100 MHz