ACM-0603-121-T
DigiKey Part Number
535-12402-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12402-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12402-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACM-0603-121-T
Description
CMC 500MA 2LN 120 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 120 Ohms @ 100 MHz 500mA DCR 175mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACM-0603-121-T Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
175mOhm
Series
Voltage Rating - DC
50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz