ABM8AIG-16.000MHZ-12-2Z-T
DigiKey Part Number
535-14797-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14797-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14797-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8AIG-16.000MHZ-12-2Z-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 12pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM8AIG-16.000MHZ-12-2Z-T Models
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Load Capacitance
12pF