S-1142D33I-E6T1U
DigiKey Part Number
1662-1361-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-1361-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-1361-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1142D33I-E6T1U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6-HSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
9 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
45dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
50V
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-HSOP
Voltage Dropout (Max)
0.72V @ 200mA