MFG_uLCD-144-G2_back
ULCD-144-G2
DigiKey Part Number
1613-1081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULCD-144-G2
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.44"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color TTL 1.44" (36.57mm) 128 x 128
Category
Viewing Area
25.50mm W x 26.50mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
128 x 128
Part Status
Active
Interface
TTL
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
1.44" (36.57mm)