929835-01-36-RK
DigiKey Part Number
3M156872-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929835-01-36-RK
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929835-01-36-RK Models
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Insulation Height
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 2 832
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1R40,41000R40,41
10R34,30900R343,09
300R26,97930R8 093,79
600R25,69113R15 414,68
1 200R24,46528R29 358,34
5 100R22,09290R112 673,79
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 2223
Unit Price: R6,38000
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 291
Unit Price: R7,69000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 505
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM