929834-01-36-RK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 205
Unit Price: R46,14000
Datasheet
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
929834-01-36-RK
DigiKey Part Number
3M156862-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929834-01-36-RK
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
929834-01-36-RK Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
PBC36SACNSullins Connector Solutions205S1031E-36-NDR46,14000Similar
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R57,26000R57,26
10R48,65800R486,58
300R38,27273R11 481,82
600R36,44632R21 867,79
1 200R34,70768R41 649,22
5 100R31,34283R159 848,43
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R2,78000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM