150224-2000-RB-WD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Unit Price: R68,62741
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 20
Unit Price: R44,01000
Datasheet
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 48
Samtec Inc.
24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150224-2000-RB-WD
DigiKey Part Number
3M5315TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150224-2000-RB-WD
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150224-2000-RB-WD Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)