150216-2000-RB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 69
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 77
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 448
Samtec Inc.
In Stock: 1 500
In Stock: 0
In Stock: 202
16 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150216-2000-RB
DigiKey Part Number
150216-2000-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150216-2000-RB
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150216-2000-RB Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)