1050TC-25
DigiKey Part Number
19-1050TC-253M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1050TC-25
Description
RF EMI SHLDING TAPE 10M X 0.984"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Tape 1020BC Copper Foil Acrylic, Conductive 0.984" (25.00mm) X 393.701" (10.00m) X 0.001" (0.03mm)
Category
Width
0.984" (25.00mm)
Manufacturer
3M
Thickness - Overall
0.001" (0.03mm)
Series
Adhesive
Acrylic, Conductive
Packaging
Bulk
Material
Copper Foil
Part Status
Active
Shelf Life
12 Months
Type
Shielding Tape
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Roll
Storage/Refrigeration Temperature
71°F (21°C)
Length
393.701" (10.00m)