RAC3.5-K/277 Series AC/DC Modules
RECOM's 3.5 W AC/DC converters are able to accept input voltages from 85 VAC up to 277 VAC
Image of RECOM Power RAC3.5-K/277 Series AC/DC ModulesThe RAC3.5-K/277 is yet another addition to RECOM’s cost-effective, high-quality, and compact RAC series. This 3.5 W power supply series was developed with enhanced performance capabilities suitable for industrial applications. It is able to accept input voltages of 85 VAC up to 277 VAC and offers an impressive operating temperature range of -40°C to +85°C. The RAC3.5-K/277 is able to provide high efficiency over the entire load range and the standby mode has been optimized to reduce power consumption.
As with all the other products in the RAC family, the RAC3.5-K/277 is compact in size with only a 1.05” x 1.25” footprint. The series is also overvoltage and overcurrent protected, as well as EMC compliant to Class B levels reaching a minimum 6 dB margin on both radiated and conducted readings without requiring external components. It is internationally certified for industrial, domestic, and ITE.
Features
  • Wide input range 85 VAC to 305 VAC
  • Standby mode optimized (Ecodesign Lot 6)
  • High efficiency over the entire load range
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C