STR-USBC-2PORT-100W-EVK Automotive Charging Reference Platform
onsemi's Strata-enabled platform evaluates USB-PD automotive charging systems
Utilizing onsemi's comprehensive portfolio of USB-PD power solutions, this Strata-enabled platform enables designers to evaluate a dual 100 W USB-PD automotive charging system. onsemi technologies featured in this design include the FUSB302 Type-C and PD port controller, the FUSB252 HV protection switch, and the NCV81599 4-switch buck-boost controller. The Strata software environment provides complete control over the system and allows designers to experiment with fault and foldback features, change power profiles on each port, and monitor telemetry while charging load devices. A complete design collateral package is available within the Strata interface including schematics, PCB layout files, test reports, and more.
- Input: 5 V to 32 V
- Outputs up to 100 W per port (200 W max.)
- Full system; power, port and policy, and protection
- Adjustable power profiles: 5 V to 20 V in 100 mV steps
- Default power profiles: 5 V / 7 V / 9 V / 12 V / 15 V / 20 V at up to 5 A