MAX22200 Octal 36 V Serial-Controlled Solenoid Driver
Analog Devices' MAX22200 36 V, 1 A octal integrated serial-controlled solenoid and motor driver
Image of Analog Devices' MAX22200 Octal 36 V Serial-Controlled Solenoid DriverAnalog Devices' MAX22200 is an octal 36 V serial-controlled solenoid driver channel featuring a low impedance (200 mΩ typ) push-pull output stage with sink-and-source driving capability and up to 1 ARMS driving current. A serial peripheral interface (SPI) that also supports daisy-chain configurations is provided to individually control each channel.
The MAX22200 is available in a compact 5 mm x 5 mm, 32-pin TQFN package and operates over the -40ºC to +85ºC temperature range.
Block Diagram
    Analog Devices' MAX22200 Block Diagram
Features
  • Power savings: programmable current with closed loop regulation saves > 50% of power
  • Flexibility in design: half-bridges (channels) are completely independent
  • Space savings: integrated current sensing (ICS) saves > 30% PCB space and simplifies the layout
Applications
  • Relay drivers
  • Solenoids, valves, electromagnetic drivers
  • Generic low-side and high-side switch applications
  • Latched (bistable) solenoid valve drivers
  • Brushed DC motor drivers